Prstenovci uskoro povezani novom aplikacijom, a u pripremi i nova mrežna stranica Prstena

Peta ovogodišnja sjednica Upravnog odbora održana je 11. listopada 2022. u prostorijama Zubak Grupe u Sesvetama, a uz brojne aktivnosti od prošle sjednice najavljena su najvažnija događanja koja će se održati u organizaciji Udruge Prsten do kraja godine.


Predsjednik Udruge Pavo Zubak pozdravio je nazočne članove i iznio najznačajnije aktivnosti u razdoblju od prošle sjednice te najavio planirane, a potom su uslijedila pojedinačna izvješća podružnica, ogranaka i klubova između dviju sjednica.

 

”Prsten je predstavljen na konstituirajućoj sjednici Savjeta Vlade RH za Hrvate izvan RH, a i ovaj put Udruga se maksimalno angažirala kako bi se što više Hrvata odazvalo na Opće izbore u BiH,” istaknuo je Zubak.

 

Na prijedlog Kluba znanstvenika prihvaćen je poziv Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu za suorganizatorstvom Međunarodnog samita o obnovljivim izvorima energije (INSORE 2023), koji će se održati od 11. do 14. veljače 2023. u Dubrovniku.

 

O provedenim i planiranim aktivnostima Podružnice Varaždinske županije govorio je dopredsjednik Podružnice Mario Paurević, koji je uz već tradicionalna događanja u njihovoj organizaciji, Piknik na Haliću početkom ljeta i Blagdansko druženje početkom sljedeće godine, posebno pohvalio nogometne susrete članova koji se već 14. godinu redovito održavaju svake subote. Najavio je i tradicionalno druženje članova i KUD-a Prsten.

Predsjednik Udruge Pavo Zubak pozdravio je nazočne članove i iznio najznačajnije aktivnosti u razdoblju od prošle sjednice te najavio planirane, a potom su uslijedila pojedinačna izvješća podružnica, ogranaka i klubova između dviju sjednica.

 

”Prsten je predstavljen na konstituirajućoj sjednici Savjeta Vlade RH za Hrvate izvan RH, a i ovaj put Udruga se maksimalno angažirala kako bi se što više Hrvata odazvalo na Opće izbore u BiH,” istaknuo je Zubak.

 

Na prijedlog Kluba znanstvenika prihvaćen je poziv Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu za suorganizatorstvom Međunarodnog samita o obnovljivim izvorima energije (INSORE 2023), koji će se održati od 11. do 14. veljače 2023. u Dubrovniku.

 

O provedenim i planiranim aktivnostima Podružnice Varaždinske županije govorio je dopredsjednik Podružnice Mario Paurević, koji je uz već tradicionalna događanja u njihovoj organizaciji, Piknik na Haliću početkom ljeta i Blagdansko druženje početkom sljedeće godine, posebno pohvalio nogometne susrete članova koji se već 14. godinu redovito održavaju svake subote. Najavio je i tradicionalno druženje članova i KUD-a Prsten.

Predsjednik Podružnice Primorsko-goranske županije Krunoslav Kapetanović kao najvažnije aktivnosti u proteklom razdoblju naveo je sudjelovanje na obilježavanju 30. obljetnice HVO-a i stradanja Hrvata općine Teslić, koje tradicionalno podupiru, te humanitarni nogometni turnir Spomenici budućnosti, kao i donacije za smotru folklora Viškovsko prelo i jednoj potrebitoj obitelji, a slične aktivnosti provodit će i ubuduće.

 

I Podružnica Osječko-baranjske županije imala je aktivnosti i događanja tijekom ljeta, članice Kluba žena bile su u Grebnicama u BiH i u Vojvodini, a u planu su i nove u koje su uključeni svi klubovi na razini Podružnice.

 

Sjednici su nazočili i predstavnici Podružnice Brodsko-posavske županije te su najavili skorašnje reaktiviranje Prstena u Slavonskom Brodu, kao i održavanje Izborne skupštine, a predstavnici Podružnice Krk također su najavili aktivnije djelovanje u idućem razdoblju.

 

Novoutemeljeni Ogranak Novi Zagreb predstavio je predsjednik Ogranka Ivan Marčeta, a nazočan je bio i njegov zamjenik Ivan Bulaja. Marčeta je zahvalio svima na potpori u pripremi i provedbi Osnivačke skupštine te najavio daljnji angažman u afirmaciji Ogranka.

 

O planiranim aktivnostima Kluba žena izvijestila je predsjednica Kluba Ivana Milas te najavila da će se ponovno održavati redoviti sastanci članica, i to prvi četvrtak u mjesecu, kao i sastanak sa stipendistima Zaklade, posjet Rijeci i druženje članica Kluba žena iz Osijeka i Rijeke s prstenovkama u Zagrebu te već tradicionalnu Božićnu humanitarnu akciju za Udrugu Betlehem.

 

Predsjednica Kluba stipendista Ivana Marelja osvrnula se na predavanje o mogućnostima stažiranja i zapošljavanja u EU-ovim institucijama koje je održano u njihovoj organizaciji, navela je i pomoć članova Kluba oko natječaja za stipendije Zaklade Prsten, a nakon izbora stipendista u planu je radni online sastanak s novim kandidatima te njihovo povezivanje s Klubom i Udrugom.

Forum mladih također planira i nadalje održavati redovite mjesečne sastanke, organizirati tradicionalnu humanitarnu akciju Mladi mladima, sudjelovati na Sajmu stipendija i drugim događanjima na koja se redovito odazivaju ili ih organiziraju, a u planu su i druge konkretne aktivnosti.

 

Sjednici je nazočio i Marijan Klaić, član Upravnog odbora Udruge bosanskohercegovačkih Hrvata te je sve pozdravio u ime predsjednika Prstena u BiH Svjetlana Stanića, koji ga je na toj dužnosti naslijedio na Izbornoj skupštini održanoj u veljači 2022. u Vitezu. Zahvalio je svima na suradnji i potpori te pozvao da i nadalje budemo potpora jedni drugima u ostvarivanju naših zajedničkih ciljeva i misije Prstena.

 

O pripremama za Prstenov poslovni forum 2022., koji će se održati 27. listopada u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici pod pokroviteljstvom predsjednika Vlade, izvijestio je predsjednik Kluba poduzetnika Draženko Mamić. Tema ovogodišnjeg Foruma je Energetika u RH do 2027., a cilj je pomoći poduzetnicima ishođenjem informacija i savjeta kako bi što lakše pronalazili rješenja i rješavali prepreke s kojima se suočavaju na tom području. Za PPF je već prispjela donacija HPB banke u iznosu od 20 tisuća kuna, a Mamić je predstavio i prijedlog poslovne kreditne kartice HPB-a za članove Prstena.

 

Nakon dvije pandemijske godine, napokon će se održati i Svečana večer Udruge i Zaklade Prsten, 3. prosinca u hotelu Sheraton u Zagrebu, a kako je predsjednik Udruge rekao, ta tradicionalna večer koja se održava u organizaciji Središnjeg ureda ponajprije se organizira za prijatelje Udruge i visoke uzvanike s ciljem promocije Prstena, dok se večeri u organizaciji podružnica i ogranaka održavaju primarno za članove Prstena, prijatelje i goste s ciljem druženja i širenja članstva.

 

Tijekom sjednice raspravljalo se i o načinu održavanja ili mogućoj odgodi Izvještajne skupštine te se većina usuglasila s prijedlogom da se razmotri opcija online sjednice s obzirom na više aktivnosti u razdoblju do kraja godine.

O statusu izrade nove mrežne stranice Udruge govorio je predsjednik Foruma mladih Robert Čolić te najavio redizajniranu stranicu do kraja godine, pozivajući  sve na suradnju, a dopredsjednik Udruge Ivan Pandurević najavio je probni rok korištenja Jenz aplikacije koja bi uskoro također trebala biti dostupna i u funkciji.

O natječaju za dodjelu stipendija Zaklade Prsten u akademskoj 2022./2023. godini govorio je član Predsjedništva Vjekoslav Bratić. Zahvalio je svima koji su sudjelovali u pripremi natječaja, koji je objavljen na mrežnoj stranici Prstena i u dnevnom tisku te istaknuo da je ove godine moguća i online prijava, za što je posebno zahvalio predsjedniku Foruma mladih Robertu Čoliću. Kako je naveo, iznos uvećane stipendije bit će 150 eura mjesečno odnosno 1500 eura godišnje, a osigurana su sredstva za 11 stipendija, s tim da je obvezna nazočnost stipendista na uručivanju stipendija. Bratić je pročitao i nekoliko pisama zahvale stipendista Zaklade Prsten te pozvao sve da podrže Zakladu kako bi i ove godine mogli osigurati što više stipendija jer to je, pokazuju primjeri poput stipendista koji osvajaju dekanove i rektorove nagrade, najbolje ulaganje.

 

Dopredsjednica Udruge Gordana Jelavić najavila je novo, redizajnirano izdanje časopisa Prsten te pozvala sve zainteresirane na suradnju, kao i sve koji se žele oglašavati u časopisu da pravodobno dostave svoje oglase i reklame.

 

Uručeni su i ugovori donatorima Udruge Prsten – vlasnicima tvrtki AutoZubak, M-San i Žito, kao i zahvala Stanić Grupi te su pozvani i ostali da se uključe sa svojim donacijama i potporama.

Na kraju sjednice u članstvo Udruge primljeni su novi članovi.