Svrha predavanja bila je prikazati važne promjene u javnoj nabavi u RH i EU-u, kao i način na koji će se Zakon o javnoj nabavi morati mijenjati kako bi se prilagodio novim okolnostima
U organizaciji Kluba poduzetnika, u Središnjem uredu Udruge Prsten 26. rujna 2024. izv. prof. dr. sc. Marko Turudić održao je predavanje ”Javna nabava – novosti i otvorena pitanja”. Predavanju su nazočili predsjednik Udruge Vjekoslav Bratić i predsjednik Kluba poduzetnika Draženko Mamić te drugi članovi Kluba i Udruge.
U zadnjih godinu dana svjedoci smo velikih promjena u javnoj nabavi u Republici Hrvatskoj, ali i u Europskoj uniji. Promjene će imati velikih posljedica za naručitelje i ponuditelje, mijenja se pravna priroda ugovora o javnoj nabavi – sada je to upravni, a ne građanski ugovor. EU također poduzima korake prema potpunom isključenju ponuditelja iz trećih zemalja iz svih postupaka javne nabave koje provode članice.
Svrha predavanja bila je prikazati te dvije važne promjene i način na koji će se Zakon o javnoj nabavi morati mijenjati kako bi se prilagodio novim okolnostima, što je i sukus prezentacije prof. Turudića.
Marko Turudić izvanredni je profesor na Katedri za upravno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Autor je više od 60 znanstvenih i stručnih radova te četiri knjige. U fokusu njegova znanstvenog interesa prije svega su upravni postupak i upravni spor, regulatorne agencije, javna nabava, reguliranje elektroničkih komunikacija i ostalih mrežnih industrija.
Iznoseći ključne novine prava javne nabave u RH i EU-u, ponudio je odgovore na pitanja što je ugovor o javnoj nabavi i tko će sve biti ”ponuditelj” u postupcima javne nabave širom EU-a te što sve zakonodavac treba mijenjati u Zakonu o javnoj nabavi. U potonjem je naveo rok za žalbu, pravnu prirodu ugovora o javnoj nabavi/odluke o odabiru/postupka javne nabave, definiciju ”gospodarskog subjekta”, možda i dizanje pragova te smanjenje žalbenih naknada koje nisu u skladu s pravozaštitnom Direktivom.
Osvrnuo se i na isključenje ponuditelja trećih zemalja iz EU-ova postupaka javne nabave, ukazavši na Direktivu EU-a prema kojoj javni naručitelji ne smiju nepovoljnije postupati s radovima, robom, uslugama i gospodarskim subjektima potpisnika međunarodnih sporazuma u odnosu na radove, robu, usluge i gospodarske subjekte Unije. Ukazao je također i na neočekivano tumačenje Europske komisije prema kojem, osim te obveze, gospodarski subjekti iz trećih zemalja koji nisu sklopili sporazum o otvaranju tržišta javne nabave EU-a ili čija roba, usluge i radovi nisu obuhvaćeni takvim sporazumom – nemaju osiguran pristup postupcima javne nabave u EU-a i mogu biti isključeni.
Profesor Turudić istaknuo je na kraju predavanja da su nužne političke i pravosudne odluke koje uključuju jačanje upravnog nadzora i ozbiljan progon kartela te dionička društva i društva s ograničenom odgovornošću koja odbijaju primjenjivati Zakon o javnoj nabavi, odnosno registar obveznika.